• CHARAKTERISTIKA ŠKOLY

• Budova školy  bola daná do užívania v roku 1979. Na prvom poschodí sa nachádza materská škola a na prízemí je základná škola. Škola má vlastnú telocvičňu a školskú jedáleň. Areál školy tvoria trávnaté plochy, ovocný sad, oddychová zóna, bežecká dráha.

Od 1.1. 2008  došlo k vytvoreniu rozpočtovej organizácie s právnou subjektivitou pod názvom Základná škola s materskou školou, Čeľadince 125.  Zriaďovateľom je Obec Čeľadince.

Základnou koncepciou a filozofiou školy je poskytnúť kvalitné  predprimárne  a primárne vzdelanie.

Hlavným cieľom predprimárneho vzdelávania je dosiahnuť optimálnu perceptuálnomotorickú, kognitívnu a citovo-sociálnu úroveň ako základ pripravenosti na školské vzdelávanie a na život v spoločnosti. Východiskom je jedinečnosť dieťaťa, aktívne  učenie a začleňovanie do skupiny a kolektívu. Rozvíjať kognitívnu, perceptuálno-motorickú, sociálno-emocionálnu oblasť detí, ich tvorivosť, kľúčové kompetencie detí. . Základným dokumentom je ŠkVP  s názvom „Slnečné lúče plné hier, poznania a radosti pre všetky deti“, ktorý plne rešpektuje svojím výkonovým a obsahovým štandardom dieťa ako partnera rovnocenného, jedinečného, prijímaného bez predsudkov s jeho kladmi i nedostatkami.

Hlavným cieľom primárneho vzdelávania  je zabezpečiť hladký prechod z predškolského vzdelávania a z rodinnej starostlivosti na školské vzdelávanie prostredníctvom stimulovania poznávacej zvedavosti detí, vychádzajúcej z ich osobného poznania a vlastných skúseností. Východiskovým bodom sú tu aktuálne skúsenosti žiaka, predbežné vedomosti a pojmy a záujmy rozvíjané podľa jeho reálnych možností tak, aby sa dosiahol pevný základ pre jeho budúci akademický a sociálny úspech. Základom školského vzdelávacieho programu  „Škola ako jedna rodina“ je vytvorenie priateľskej a ústretovej klímy školy, ktorá podnecuje žiakov k spontánnemu a tvorivému poznávaniu, konaniu, hodnoteniu, dorozumievaniu a podporuje   celostný rozvoj ich osobnosti. Vyučovaním  v triedach so spojenými ročníkmi pripravujeme žiakov na samostatnú prácu i na prácu v skupine tak, aby každý z nich získal pevný základ spoločného poznania a zároveň osobnej skúsenosti zo vzájomného ohľadu, uznania, úcty, vzájomnej pomoci starších žiakov mladším spolužiakom, aby každý žiak  zažil radosť z úspechu. Dôraz kladieme aj na spoluprácu s rodičmi – ich maximálnu informovanosť o práci a výsledkoch detí, ich zapájanie do mimoškolských aktivít.